מדריד, בירת ספרד

תהליך הוצאת אזרחות ספרדית

ביוני 2015, הקונגרס הספרדי אישר את החוק למתן אזרחות לצאצאיהם של מגורשי ספרד, לפיו צאצאי מגורשי ספרד יוכלו לקבל אזרחות ספרדית, זאת מבלי לוותר על אזרחותם הנוכחית (כלומר להיות בעלי אזרחות כפולה), ומבלי שיידרשו לגור פיזית בספרד.

חקיקת החוק פתחה צוהר עבור לא מעט ישראליים, להגיש בקשה רשמית לקבלת אזרחות ספרדית וליהנות מכל ההטבות שבאות עימה. אם אתם תוהים האם אתם זכאים לאזרחות ספרדית ומה זה בדיוק אומר, הנה כל מה שעליכם לדעת כדי להתקדם הלאה בתהליך.

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי לעומת ספרדי

ספרד ופורטוגל, מאפשרות לצאצאי מגורשי ספרד להוציא אזרחות ודרכון על סמך הוכחת הקשר לקהילות הספרדיות/פורטוגליות לפני גירוש ספרד. הוצאת דרכון ספרדי טומן בחובו יתרונות רבים, וזהו דרכון אירופאי לכל דבר.

משום שמרבית מגורשי ספרד הגיעו לפורטוגל למעשה מרבית היהודים שלהם קשר לצאצאי מגורשי ספרד זכאים להגיש בקשת אזרחות לפי החוק הפורטוגלי בנוסף לספרדי.

 

אז כאן עולה השאלה, מה ההבדל בתהליך ואיזה תהליך עדיף לרוב האנשים?

לרוב האנשים התשובה ברורה, החוק הפורטוגלי הרבה יותר נוח ומקל מהחוק הספרדי בתהליך, מה שמזרז את דרך הוצאת האזרחות ואת העלויות הנלוות של הוצאת דרכון פורטוגלי.

בעוד רגע נבין בפירוט מה כולל התהליך של הוצאת דרכון ספרדי,  אך בקצרה ניתן לומר שתהליך האזרחות הפורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד איננו מצריך מבחני שפה וידע תרבותי והגעה פיזית לספרד בניגוד לתהליך הספרדי שכולל אותם (למעט קטינים ובני מעל 70 שפטורים).

רקע על ספרד

ספרד היא ממלכה דמוקרטית ששוכנת בחצי האי-האיברי (אותו היא חלוקת עם פורטוגל) בדרום-מערב אירופה . שטחה הכולל של ספרד הוא הוא 505 אלף קמ"ר (בערך פי 24 מישראל) והבירה והעיר הגדולה ביותר היא מדריד.

אוכלוסיות ספרד מונה מעל 48 מליון תושבים ואופן לא מפתיע השפה השלטת במדינה היא ספרדית…  שהיא שפה ממקור לטיני, זכר לשלטון הרומאי בחצי-האי האיברי.

כידוע ספרד היתה מעצמה עולמית-ימית וכבשה אזורי רבים בעולם במהלך המאות ה-16 וה-17, בהם הם שטחים נרבים ביבשות אמריקה, אפריקה, אמריקה ואיים רבים כשהגדול מבניהם הוא הפליפינים אותם איבדה במהלך המאה ה-19.

בשנת 1982 הצטרפה ספרד לברית נאט"ו וב-1986 הצטרפה לאיחוד האירופאי.

מידע על ספרד

הקהילה היהודית בספרד

הקהילה היהודית בספרד היא אחת הקהילות היהודיות הוותיקות ביותר מחוץ לארץ ישראל. לפי המסורת כבר לפני חורבן בית שני הגיעו יהודים לספרד, כאשר עדויות ארכאולוגיות והיסטוריות יש החל מהמאה ה-3.

פריחת הקהילה הספרדית החלה מהמאה ה-8 בזמן הכיבוש המוסלמי של ספרד והתמשכה עד המאה ה-13  והגיע לשיחה במאות ה-9 עד ה-11  בתקופת "תור הזהב", בה היה שיא פריחת התרבותי.

תקופת תור הזהב הסתיימה לאחר הכיבוש הנוצרי המחודש של ספרד ובהמשך הוצאת צו הגירוש בשנת 1492 בידי פרננדו השני ואיזבלה כאשר היהודים נאלצו להמיר את דתם או לעזוב.

מרבית העוזבים את הספרד היגרו לנסיכות פורטוגל, וגם שם לאחר מספר שנים נאלצו להתנצר או לעזוב לאחר מספר שנים בהוראת המלך פורטוגל מנואל הראשון.

רק בתחילת המאה ה-20 התחילה שוב קהילה יהודית להתפתח בספרד והיא גדלה לאורך השנים,  כיום היא מונה בהערכה רחבה כ-50 אלף (מקור)  ומרכבת ממגוון יהודים, צאצאי מגורשים, יהודים שהיגרו מדורם אמריקה ועוד.

השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית חינם!

תהליך קבלת האזרחות בספרד

אם אתם סבורים שאתם עשויים להיות זכאים לקבלת דרכון ספרדי, ואם חשוב לכם לשמוע קצת יותר על התהליך שצפוי לכם, הנה מה שיהיה עליכם לעבור בדרך שלב אחר שלב.

שלב א': איסוף מסמכים ובדיקת זכאות ראשונית

כדי לקבל אזרחות ספרדית יהיה עליכם לעמוד בשלושה קריטריונים:

 • הם קיומו של קשר משפחתי למגורשי ספרד
 • קיומו של קשר מיוחד לספרד
 • מעבר בהצלחה של מבחן שפה ומבחן ידע בתרבות ספרד.

 

הוכחה לשר משפחתי למגורשי ספרד  יכולה לעשות באחת הדרכים הבאות:

 • אישור מטעם אחת מקהילות היהודיות בספרד או ארגונים מוכרים אחרים.
 • הוכחת ידע בשפת הלאדינו או החקיטיה (ניב לדינו של היהודים במרוקו הספרדית).
 • תעודת לידה או תעודת נישואין מסורתית בסגנון מגורשי ספרד
 • בניית עץ-משפחתי (גיניאולוגי) שמוכיח קשר ליהדות ספרד
 • דו"ח שיספק הגוף הרלוונטי המאשר כי שמות המשפחה של מגיש הבקשה שייכים לשושלת ספרדית

שימו לב, כי הרשויות מצפות ל-2 הוכחות לפחות, שילוו במסמכים ראויים. אפשר כמובן להביא הוכחות נוספות וכל אלה, כאמור, ייבחנו כמכלול. 


במקביל לתנאי הראשון, על מנת לקבל דרכון ספרדי 
תצטרכו גם להראות כי יש לכם קשר מודרני לספרד באחת או יותר מהדרכים הבאות:

 • אישור שהונפק על ידי מוסד לימודים פרטי או ציבורי מוכרים על לימודי היסטוריה ותרבות ספרד
 • היכללותו של מגיש הבקשה או של אבותיו בצו של ה-29 דצמבר 1948 או שהתאזרחו בדרך מיוחדת של הצו המלכותי של ה-20 בדצמבר 1924.
 • קשר דם של מגיש הבקשה עם אדם שעומד בקריטריון  
 • מעורבות בפעילויות צדקה, תרבותיות או כלכליות, לטובת ספרד או בשטחה, או בפעילויות התומכות  במוסדות שמטרתם מחקר, שימור והפצה של התרבות הספרדית.
 • כל הוכחה ברורה אחרת לקיומו של קשר מיוחד לספרד, כמו נישואין לאזרח ספרדי, החזקה במניות של חברה ספרדית, בעלות על בית או על נכסים אחרים בספרד, מגורים של 6 חודשים לפחות בספרד, חברות במרכז ספורט או במרכז תרבות בספרד.

למעשה זהו כלל שמקשה על רוב צאצאי גירוש ספרד להוציא אזרחות ספרדית, ולשקול להעדיף את התהליך הפורטוגלי במקומו.

 

הרובע היהודי במונבלנק, ספרד
הרובע היהודי במונטלבנק, קטלוניה, ספרד

שלב ב' – מבחני שפה וידע בתרבות הספרדית

עוד שלב בבקשת האזרחות הספרדית למגורשי ספרד הוא שלב הוכחת שליטה בסיסית בשפה והתרבות הספרדית ומורכב משני מבחנים:

 • DELE לשליטה בסיסית בשפה הספרדית ברמה A2 או גבוהה יותר (רמה שנייה ומעלה מתוך 6 רמות) המבחן מטעם משרד החינוך, התרבות והספורט של ספרד ונערך בארץ ע"י מכון סרוונטס והוא כולל חלק בעל פה וחלק כתוב ויכול לקחת קרוב לשנה.
 • מבחן בקיאות שיבחן את הידע שלכם בחוקה הספרדית ובמציאות התרבותית חברתית בספרד וכולל כולל 25 שאלות סגורות מתוך מאגר של 300 שאלות שניתן ללמוד אותן מראש.

כמובן שאין אין לכם ידע בספרדית, יש צורך לקחת מספר קורסי שפה לפני עריכת המבחן.

שלב ג' – הגשת הבקשה הראשונית

לאחר איסוף כל המסמכים, למעשה ניתן להגיש את המסמכים לבקשת ההתאזרחות הרשמי. את הבקשה ניתן להגיש בצורה מקוונת על-ידי מילוי טופס אלקטרוני ובצירוף כל המסמכים. עלות הגשת הבקשה 100 אירו.

 

המערכת תנפיק לכם מספר מזהה לבקשה ותעביר אותה למועצת הנוטריונים הכללית של ספרד לבחינה והמשך טיפול. בנוסף למסמכים שהזכרנו בשלב א', יש בשלב זה צורך גם להוסיף אישור על העדר רישום פלילי.

שלב ד': הגעה לספרד לקבלת אישור נוטוריוני והגשת מסמכים

על מנת להשלים את תהליך ההתאזרחות בתהליך הספרדי, יש להגיע פיזית לספרד,  שם יהיה לכם פגישה עם נוטריון מטעם מינהל הרישום ושירותי הנוטריון הכלליים של ספרד.

בפגישה זאת תצטרכו להראות מסמכים וחוות דעת מהרשויות הרלוונטיות בספרד, על בסיסה הם יחליטו האם להעניק לכם את אישור נוטוריוני למסמכים שאתם מגישים ואמינות הבקשה (יש בשלב זה צורך גם להוסיף אישור על העדר רישום פלילי)

לאחר סיום התהליך הזה,  תיתכן שתקבלו תשובה שלילית או חיובית.

בהנחה שקיבלתם אישור על אמינות המסכים תוכלו להגיש את המסמכים לרשויות הספרדיות להשלמת התהליך.

שלב ה': קבלת אישור אזרחות מהרשויות הספרדית

בהנחה שהתהליך ברשויות הושלם בהצלחה, וכל המסמכים המאומתים התקבלו על-ידי הרשויות הספרדיות, תשובה צפויה להתקבל עד 12 חודשים.

בהנחה שכל המסמכים ובקשה התקבלה בה צלחה, אתם צפויים תקבלו לאחר מספר חודשים זימון לקונסוליה הספרדית להישבע אמונים לחוקה הספרדית ונאמנות למלך ספרד.

דרכון ספרדי

עד מתי צפוי להיות החוק הספרדי בתוקף?

יש לדעת כי חלון הזמן להגשת הבקשה לקבלת אזרחות ספרדית הוא מוגבל, כך מהיום בו נכנס החוק לתוקף, היינו ה-1 באוקטובר 2015, מציעות הרשויות בספרד מסגרת זמן של שלוש שנים בלבד להגשת הבקשה.

לכן אם טרם התחלתם בתהליך הספרדי, יקח זמן להשיג את המסמכים ואף ללמדו את השפה הספרדית ולכן כדאי לשקול את התהליך הפורטוגלי.

עלויות התהליך הוצאת אזרחות למגורשי ספרד

עלויות הוצאת האזרחות כוללות מגוון מרכיבים:

 • אגרה לקהילה או איגודים יהודים להוצאת אישורים
 • בניית עץ משפחתי שיוכיח קשר לספרד.
 • עלויות הוצאת מסמכים ותרגומם
 • עלויות ייצוג בארץ ובחו"ל על-ידי עו"ד או נציג אחר.
 • אגרות לרשויות הספרדיות
 • עלויות מבחני שפה וידע וקורסים במידה ואין ידע שכזה.
 • עלויות טיסה ושהות בספרד להמשך התהליך.

כשבחונים את סך כל העלויות מגלים שהתהליך הספרדי יקר יחסית ויכול בקלות להגיע למעל 20 אלף ₪ לאדם, כאשר משקללים את עלויות הטיפול והליווי המקצועי, תרגומים, אישורי נוטוריון, קורסי שפה ותרבות וכמובן עלויות הטיסה והשהייה בספרד.

קראו עוד על – הוצאת אזרחות אירופאיתהוצאת דרכון אירופאי

האפשרות הפורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד

כפי שכתבנו בתחילת המאמר, מרבית מגורשי ספרד הם למעשה גם מגורשי פורטוגל ולכן ממשלת פורטוגל מתייחסת אליכם ככאלו גם בחוק האזרחות הפורטוגלי למגורשי ספרד/פורטוגל. חשוב לציין שהחוק שאיננו תלוי בחוק הספרדי ובעל כללים מקלים יותר.

החוק הפורטוגלי איננו דורש מעבר של מבחנים שפה ותרבות, אינו מצריך הצגת קשר מודרני למדינה ואף לא דורש ממגיש הבקשה להגיע פיזית לפורטוגל. מסיבה זאת, התהליך לפורטוגל ולכן באופן כללי מהיר וזול משמעותית.

לכן אם אתם בעלי רקע של יהדות ספרד אנו ממליצים על התהליך הפורטוגלי, ומפנים למשרדי עו"ד שמתמחים באזרחות פורטגלית לצאצאי היהודים שעברו את גירוש ספרד. 

הנחה למשפחות 
מרבית משרדי העו"ד שמתמחים בהוצאת אזרחות זרה, מעניקים הנחה למגישים בקשת אזרחות לכמה בני משפחה, בין השאר משום שבניית התיק והכוחות של בני משפחה קרובים (אחים או הורים) היא כמעט זהה. ההנחה יכולה לחסוך סכומים משמעותיים ממאות שקלים ומעלה.

פנו עכשיו לבדוק את זכאותכם לדרכון ספרדי, על-ידי מילוי הטופס  הבדיקה והייעוץ הראשוני הם בחינם לגמרי 🙂

פרטים על המשרד איתו אנחנו עובדים:

עו"ד יהודית שמיר

עו"ד יהודית שמיר

משרדה של עו"ד שמיר מתמחה בהוצאת אזרחות פורטוגלית כבר מספר שנים, תוך הצלחות בהשגת אזרחות גם עבור תיקים מורכבים יותר.

עו"ד שמיר בעלת נסיון רב שנים בעריכת דין וחברה בלשכת עורכי הדין בישראל.
בנוסף מחזיקה בתואר בהיסטוריה ותולדות עם ישראל מאונ' תל אביב.

נמצאת בקשרי עבודה עם מספר קהילות יהודיות בפורטוגל ודוברת עברית, ספרדית ופורטוגזית.

בדקו את זכאותכם לדרכון כצאצאי מגורשי ספרד חינם!

בדקו את זכאותכם לדרכון כצאצאי מגורשי ספרד חינם!