ליסבון, בירת פורטוגל

תהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית

החל מאפריל 2015 נכנס בפרטוגל תיקון לחוק (או אם תרצו תוספת) שמאפשר לצאצאי יהדות פורטוגל לקבל הקלות בתהליך קבלת האזרחות.

משום שרוב מגורשי ספרד עברו בתחילה לפורטוגל למעשה החוק הפורטוגלי רלוונטי לרוב המבקשים הוצאת אזרחות על סמך קשר לקהילות מגורשי ספרד שהפזרו ברחבי צפון אפריקה, אירופה והבלקן.

החוק הפורטוגלי מאפשר החזקת אזרחות כפולה, וכך הוא מאוד רלוונטי לישראלים ויהודים שמחזיקים באזרחות נוספת. דרכון פורטוגלי הוא אחד הדרכונים המבוקשים בקרב אזרחי ישראל מפני שהוא רלוונטי לחלק גדול מהאוכלוסיה – הן יוצאי אירופה והןן ויוצאי מדינות המזרח.

חשוב לדעת שנכון לעכשיו, החוק הפורטוגלי ביחס למגורשי ספרד נוח מהחוק הספרדי המקביל.

יתרונות דרכון פורטוגלי

החזקה באזרחות פורטוגלית היא בעלת מספר יתרונות שנובעים מכך היא חברה מלאה באיחוד האירופאי והסכמים שהיא חתומה עליהם עם מדינות נוספות. יתרונות של דרכון פורטוגלי כוללים בין היתר:

 • רילוקשיין – מאפשר לגור ולעבוד בכל מדינות האיחוד האירופאי
 • השקעות ונדל”ן – ניתן להשקיע בכל רחבי האיחוד ולקבל נגישות טובה יותר לבנקים ונדל”ן כאזרח אירופאי
 • לימודים – ליהנות מתנאים מועדפים  בקבלה ומלגות במוסדות השכלה גבוהה באיחוד
 • חופש תנועה בכל רחבי האיחוד האירופאי ללא הגבלת זמן ומקום
 • הגנה קונוסלרית – קבלת  על-ידי קונסוליות אירופאיות במדינה שאין בהם קונסוליה פורטוגלית
 • פטור מויזות –  אישור כניסה וופטור מויזה במעל 170 מדינות ברחבי העולם כולל פטור מהוצאת ויזה לארה”ב לביקורים קצרים של עד 3 חודשים.

יתרונות התהליך הפורטוגלי לעומת הספרדי

למעשה משום שרוב מגורשי ספרד עברו בפורטוגל, ומשום השכנות התרבותית והגיאוגרפיות של שתי המדינות והקהילות היהודיות טרום הגירוש, רוב האנשים בעלי רקע משפחתי למגורשי ספרד זכאים לכאורה להגיש בקשות לשתי האזרחויות.

בתהליך הספרדי להוצאת אזרחות למגורשי ספרד, יש צורך להוכיח קשר לקהילת מגורשי ספרד, כמו כן יש צורך לעבור בחינות: מעבר בחינת ידע בשפה הספרדית ובנוסף מבחן על תרבות והיסטוריה הספרדית.
לאחר כל אילו בסוף התהליך יש צורך בנוסף לכל אלו יש צורך להגיע לספרד עצמה על מנת להגיש את הבקשה.
כל השלבים האלו דורשים הוצאת משאבים כספיים והשקעת זמן.

לעומת זאת התהליך הפורטוגלי פשוט יותר ודורש רק הוכחה של קשר לקהילה הספרדית או הפורטוגלית והגשת בקשה ללא צורך בנסיעה לפורטוגל. אין חובת מבחני שפה ותרבות.
מכל הסיבות הליך הוצאת האזרחות הפורטוגלית זול ומהיר יותר מהמקבילה הספרדית.

מידע על פורטוגל

רקע על פורטוגל

פורטוגל היא רפובליקה דמוקרטית ששוכנת בקצה שנמצא בחלק הדרום-מערבי של יבשת אירופה וגובלת בגבולה המזרחי עם ספרד, איתה היא חולקת חצי האי האיברי. שטחה הכולל 92 אלף קמ”ר (בערך פי  4 משטח ישראל) ובירתה היא ליסבון.

אוכלוסיות פורטוגל מונה קרוב ל-11 מליון תושבים והשפה השלטת בה (באופן לא מפתיע 🙂 ) היא פורטוגזית שהיא שפה ממקור לטיני הדומה לספרדית.

בעבר היתה פורטוגל מעצמה ימית ויישבה וכבשה אזורים שונים בדרום אמריקה ואפריקה כשברזיל היא הגדולה מביניהן, אך כיום שולטת רק על מספר איים בודדים חוץ משטחה העיקרי.

פורטוגל הצטרפה לאיחוד האירופאי בשנת 1986 ולמטבע האירו החל משנת 1999 ודורגה במקום ה-5 בעולם למדינות השקטות לשנת 2015  קישור.

הקהילה היהודית בפורטוגל

התיעוד הראשון להתיישבות יהודית בפורטוגל היה מהמאה ה-12. גידול משמעותי בקהילה היהודית כאשר בסוף המאה ה-15 בעת גירוש ספרד הקהילה גדלה ב-150 אלף יהודים שקיבלו אישור התיישבות בפורטוגל.

המלך מנואל הראשון שבתחילה אישר את קליטת מגורשי ספרד בפורטוגל, שינה כעבור מספר שנים (1496) את מדיניותו וחייב את כל היהודים בפורטוגל להמיר את דתם לכנסייה הקתולית או להיות מגורשים.

בהמשך רבים הפכו לאנוסים או היגרו למדינות אחרות כמו מרוקו, יוון, הולנד ברזיל ושטחים שונים באימפריה העות’מנית ובהמשך אף למדינות ברחבי העולם החדש בדרום אמריקה.

המיום הקהילה היהודית בפורטוגל קטנה יחסית ומכילה פחות מאלף חברים. קהילת צאצאי האנוסים מוערכת באלפים רבים.

השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית חינם!

תהליך קבלת האזרחות בפורטוגל

הליך בירור והוצאת האזרחות הפורטוגלית כוללים מספר שלבים, משום כך למעשה התהליך מאפשר בדיקת היתכנות וסיכון נמוך יחסית בהשקעת משאבים לחינם.

התהליך מורכב מארבעה שלבים עיקריים , בואו נבדוק מה הם:

שלב א’ – בדיקת זכאות ראשונית

בשלב הראשון עושים בדיקת היתכנות לזכאות להוצאת אזרחות פורטוגלית על סמך הקשר לקהילה הפורטוגלית.

איך מוכיחים קרבה?

כאמר על מנת לקבל את אישור הקהילה יש להוכיח קשר לצאצאי קהילת פורטוגל (שחלק גדול מהם הם מגורשי ספרד), להלן כמה דרכים מקובלות.

אין צורך במסוגלות להוכיח את כל התנאים, אלא כמה שיותר מהם שיעזרו לבסס קשר למגורשי ספרד ופורטוגל ויסייעו לכם לקבל אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל.

ארץ מוצא – קשר לקהילות במדינות שאליהן הגיעו מגורשים בניהן: ארצות הבלקן: טורקיה, יוון , בולגריה, צפון אפריקה: מצרים, טוניס, הקהילה הפורטוגלית בהולנד וגם מדינות נוספות שבהם היו קהילות ספרדיות.

שם משפחה – שם משפחה ממקור פורטוגלי או ספרדי.  בניגוד למה שנהוג לחשוב, שם משפחה בלבד איננו תנאי ודאי להוכחת זיקה לקהילה הפורטוגלית, אם כי במידה ויש כזה, הוא בהחלט יכול לעזור.

קשר לקהילה דתית ספרדית או פורטוגלית– למשל אם אתם או אחד אבותיכם היה פעיל או בעל תפקיד בקהילה או בית כנסת ספרדי או לפחות הוכחת שיוך דתי לקהילה ספרדית, כגון כתובה שלכם או של הוריכם  עם מאפיינים ספרדיים.

ידיעת השפה – בתהליך הפורטוגלי בניגוד לספרדי אין צורך בידעית השפה, אך ע זאת  ידיעת לדינו או פורטוגזית על ידכם, יכולה לשמש שהוכחה לשיוך לקהילות ספרדיות או פורטוגליות.

היסטוריה משפחתית– אילן יוחסין משפחתי (עץ גיניאולוגי) שמראה קשר דם לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. ניתן לייצר עץ גניאולוגי תמורת תשלום אצל מספר מומחים (לא תמיד יש צורך בכך).

שלב ב’ – קבלת אישור רשמי מקהילה

בשלב השני לאחר קבלת אישור עקרוני, מכינים מסמכים שמוכיחים את הקשר לקהילה ודואגים לתרגומים שלהם. לאחר מכן שולחים לאחת מקהילות היהודיות המוסמכות בפורטוגל בתוספת אגרת טיפול לקהילה היהודית כ- 500 יורו לאדם.

בהנחה שאין בעיה מיוחדת עם הבקשה או המסמכים המצורפים, תהליך האישור אורך מספר חודשים (לרוב פחות מחצי שנה) וסופו אתה מקבל תעודה שמאשרת את הקשר שלך לקהילה הפורטוגלית.

האישור הרשמי מקהילה הוא חלק חשוב שמוכיח את הקשר שלך ליהדות פורטוגל ויאפשר לך להגיש בקשה רשמית מרשות האוכלוסין הפורטוגלית.

מעניין לציין שלפי החוק הפורטוגלי, שלב זה אינו חובה, ועל-ידי אספקת הוכחות משמעותיות להיותך צאצא לקהילה היהודית יכול משרד האוכלוסין הפורטוגלי לקבל את הבקשה לאזרחות. עם זאת, קבלת הגושפנקה מהקהילה היהודית המקומית על קשר היסטורי לקהילה מחזקת כמובן את הבקשה ולכן כך פועלים כמעט כל המגישים.

מבט על פורטו, פורטוגל
מבט על פורטו, העיר השנייה בגדולה בפורטוגל

שלב ג' – הגשת מסמכים וטיפולם ע"י הרשויות בפורטוגל

לאחר קבלת האישור הרשמי שמוכיח את הקשר שלך לקהילה הפורטוגלית, השלב הבא הוא הגשת המסמכים לרשויות הפורטוגליות, זהו השלב שנמשך לרוב הכי הרבה זמן בתהליך.

כאן יש שתי דרכי הגשה של בקשת האזרחות מול הרשויות הפורטוגלית:

הגשה בקונסוליה הפורטוגלית בישראל 
הדרך הראשונה להגשת המסמכים ובקשת האזרחות היא בהגשה לקונסוליה הפורטוגלית בישראל (או בכל מדינה אחרת אם אינכם גרים בארץ).

היתרון של השיטה הזאת הוא בכך שהיא חוסכת עלויות משום שאין צורך להיעזר באיש קשר / עו”ד בפורטוגל להגשת הבקשה.

החסרון של השיטה הזאת שהקונסוליה למעשה שולחת את המסמכים לפורטוגל וכך כשיש עוד גורם בדרך, התהליך מתארך במספר חודשים לא מבוטל. בנוסף משום שיש עוד גורם בתהליך (הקונסוליה) קשה יותר לעקוב יותר על תהליך הטיפול בבקשה.

הגשת המסמכים ישירות לרשות האוכלוסין בפורטוגל 
הדרך השניה להגשת הבקשה לאזרחות פורטוגלית, היא הגשת הבקשה והמסמכים הנלווים ישירות לרשות האוכלוסין בפורטוגל עצמה.

היתרון בדרך הזאת – התהליך מהיר יותר משום שאין עיכוב בירוקרטי שכרוך בזמן שלוקח לקונסוליה בארץ להעביר את המסמכים לרשויות בפורטוגל עצמה. כמו כן התהליך מאפשר מעקב פשוט במידה ויש עיכוב בתהליך.

החסרון של דרך זאת – הזאת הוא שיש צורך במיופה כוח / עו”ד בחו”ל על מנת להגיש את הבקשה, דבר שמייקר את הגשת הבקשה.

כדאי לציין שמשרדי עריכת הדין שעובדים בשיטה הזאת בישראל עובדים עם שותפים בחו”ל, והם דואגים לבצע את התהליך הזה עבורכם. כך עובדים גם משרדי העו”ד שאנחנו מקושרים אליהם.

שלב ד’ – קבלת אזרחות פורטוגלית והוצאת דרכון

השלב האחרון הוא קבלת אישור אזרחות מרשות האוכלוסין הפורטוגלית, לאחר שהם עשו בדיקות אימות למסמכים שהגשתם.

במידה ואכן הוכר הקשר שלכם לקהילה הפורטוגלית ולא נמצא חשד מצידכם לפעילות שעולה לסכן את המדינה הפורטוגלית (פשיעה, טרור) מרבית הסיכויים שניתן יהיה להגיד, “מזל טוב! קיבלת אזרחות”

הוצאת דרכון 
לאחר קבלת אישור האזרחות אתם אזרחים פורטוגלים לכל דבר, וכמו כל אזרח אתם זכאים להוציא דרכון באמצעות פנייה לקונסוליה הפורטוגלית בישראל או בכל מקום בעולם. התהליך דומה להוצאת דרכון ישראל וכולל אגרה, מילוי טפסים וכולי.

דרכון פורטוגלי

עד מתי צפוי להיות החוק הפורטוגלי בתוקף?

זאת שאלה מצוינת שכנראה לאף אחד אין עליה תשובה של ממש.  למעשה החוק שקיים איננו מגביל את תוקפו לזמן מסוים, כמו כן אין הגבלת כמות בקשות כלשהי. על פניו אילו חדשות טובות לאנשים בעלי זיקה לקהילות מגורשי ספרד.

עם זאת, כמו כל חוק אזרחות, ובדומה לשינויים שקורים במדינות נוספות, חוקי התאזרחות יכולים, וכמעט תמיד במשך השנים משתנים – התנאים יכולים להיות נוקשים יותר (כגון דרישה ליותר הוכחות או מבחנים) או לחלופין אפילו להיות מבוטלים כמעט לחלוטין.

פנו עכשיו לבדוק את זכאותכם לדרכון פורטוגלי, על-ידי מילוי הטופס  הבדיקה והייעוץ הראשוני הם בחינם לגמרי 🙂

לכן בהנחה ואתם מתעניינים בהוצאת אזרחות ואתם בעלי זיקה למגורשי ספרד/פורטוגל, כדאי לנצל את ההזדמנות ולנצל את החוק הנוכחי שהוא מקל יחסית בדרישותיו יחסית לחוק הספרדי וחוקי התאזרחות במדינות אחרות. 

 

עלויות התהליך הוצאת האזרחות הפורטוגלית

עלויות הוצאת האזרחות כוללות כמה מרכיבים:

 •  אגרה לקהילה היהודית
 • עלויות הוצאת מסמכים בארץ ותרגומם
 • כתיבת הבקשה (בפורטוגזית) והגשתה
 • אגרה למשרד האוכלוסין הפורטוגלי
 • עלויות ייצוג בארץ ובחו”ל.
 • בניית עץ משפחתי ע”י גיניאולוג (לרוב לא חובה).

העלות הכוללת לתהליך משתנה בין משרד למשרד, אך לרוב כוללות הכל, כולל תשלומים ואגרות שהעו”ד מעביר לגורמים חיצוניים, כגון אגרות לקהילה ורשויות הפורטוגליות, עלויות תרגומים ייצוג ועוד.

 

עלויות ייצוג והגשת הבקשה בארץ – עלויות הנפוצות הן 10 אלף  ₪ עד 12 אלף ₪

ייצוג בארץ והגשת  הבקשה בפורטוגל – יש תוספת מסוימת לייצוג גם בפורטוגל מה שמייקר את העלויות. טווחי העלויות נפוצים הזה יהיו  12.5 אלף ₪ עד 16 אלף ₪ לפני הנחות.

כמו שניתן לראות, ההבדל העלויות בין הגשה בארץ לבין הגשה בחו”ל אינן תמיד כאלו משמעותיות. לכן  כשלוקחים בחשבון את חשיבות הנושא והרצון בתהליך היעיל ובעל הסיכויים הגבוהים ביותר, זאת השיטה המומלצת.

הנחה למשפחות
רוב המשרדים (כולל המשרדים שאנחנו עובדים איתם) נותנים הנחות לאנשים מאותה המשפחה שמגישים את הבקשה ביחד, בין השאר משום שבניית התיק לבני משפחה קרובה (אחים/הורים) היא בפועל כמעט זהה. ההנחה יכולה לחסוך סכומים של מאות ש”ח ומעלה.

פנו עכשיו לבדוק את זכאותכם לדרכון פורטוגלי, על-ידי מילוי הטופס. הבדיקה והייעוץ הראשוני הם ללא עלות או התחייבות 
🙂

השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית חינם!

בדקו את זכאותכם לדרכון פורטוגלי בחינם!