ליסבון, בירת פורטוגל

תהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית

החל מאפריל 2015 נכנס בפרטוגל תיקון לחוק (או אם תרצו תוספת) שמאפשר לצאצאי יהדות פורטוגל לקבל הקלות בתהליך קבלת האזרחות.

משום שרוב מגורשי ספרד עברו לפורטוגל צאצאים מגורשי ספרד זכאים לאזרחות פורטוגלית מכוח החוק המיוחד למגורשי ספרד.

החוק הפורטוגלי רלוונטי לרוב המבקשים הוצאת אזרחות על סמך קשר לקהילות מגורשי ספרד שהתפזרו ברחבי צפון אפריקה, והבלקן.

חלק ממגורשי ספרד שהגיעו לטורקיה ומדינות הבלקן נדדו בהמשך גם למדינות במזרח אירופה ואפילו לתימן ועירק.

החוק הפורטוגלי מאפשר החזקת אזרחות כפולה, וכך הוא מאוד רלוונטי לישראלים ויהודים שמחזיקים באזרחות נוספת. 

דרכון פורטוגלי הוא גם אחד הדרכונים המבוקשים בקרב אזרחי ישראל מפני שהוא רלוונטי לחלק גדול מהאוכלוסיה – הן יוצאי אירופה והן ויוצאי מדינות המזרח.

חשוב לדעת שחוק האזרחות הספרדי הסתיים באוקטובר 2019 ולכן החוק הפורטוגלי הוא האפשרות היחידה לבקש אזרחות לצאצאיי מגורש ספרד. 

 

יתרונות דרכון פורטוגלי

החזקה באזרחות פורטוגלית היא בעלת מספר יתרונות שנובעים מכך היא חברה מלאה באיחוד האירופאי והסכמים שהיא חתומה עליהם עם מדינות נוספות. יתרונות של דרכון פורטוגלי כוללים בין היתר:

 • רילוקשיין – מאפשר לגור ולעבוד בכל מדינות האיחוד האירופאי
 • השקעות ונדל”ן – ניתן להשקיע בכל רחבי האיחוד ולקבל נגישות טובה יותר לבנקים ונדל”ן כאזרח אירופאי
 • לימודים – ליהנות מתנאים מועדפים  בקבלה ומלגות במוסדות השכלה גבוהה באיחוד
 • חופש תנועה בכל רחבי האיחוד האירופאי ללא הגבלת זמן ומקום
 • הגנה קונוסלרית – קבלת  על-ידי קונסוליות אירופאיות במדינה שאין בהם קונסוליה פורטוגלית
 • פטור מויזות –  אישור כניסה וופטור מויזה במעל 170 מדינות ברחבי העולם כולל פטור מהוצאת ויזה לארה”ב לביקורים קצרים של עד 3 חודשים.

למה אזרחות פורטוגלית ולא ספרדית?

קודם כל חשוב לציין מאז אוקטובר 2019 פג תוקפו של החוק הספרדי שאפשר בקשת אזרחות של צאצאי מגורשי ספרד. 

בנוסף גם לפני כן התהליך הפורטוגלי היה נוח יותר למרבית האנשים, משום שהוא איננו דורש ידיעת שפה או לימודי תרבות והיסטוריה והגעה לספרד כמו שהחוק הספרדי חייב.

בתהליך בקשת האזרחות הפורטוגלית נדרש רק הוכחת הקשר לקהילה הספרדית או הפורטוגלית, ואין צורך בלמידת שפה או חובה בהגעה פיזית לפורטוגל כדי להשלים את תהליך האזרחות.

מכל הסיבות האלו התהליך הפורטוגלי מהיר יותר וגם ברוב המקרים זול יותר ורוב האנשים בחרו בו גם בזמן שהחוק הספרדי עדיין היה בתוקף.

מידע על פורטוגל

רקע על פורטוגל

פורטוגל היא רפובליקה דמוקרטית ששוכנת בקצה שנמצא בחלק הדרום-מערבי של יבשת אירופה וגובלת בגבולה המזרחי עם ספרד, איתה היא חולקת חצי האי האיברי. שטחה הכולל 92 אלף קמ”ר (בערך פי  4 משטח ישראל) ובירתה היא ליסבון.

אוכלוסיות פורטוגל מונה קרוב ל-11 מליון תושבים והשפה השלטת בה (באופן לא מפתיע 🙂 ) היא פורטוגזית שהיא שפה ממקור לטיני הדומה לספרדית.

בעבר היתה פורטוגל מעצמה ימית ויישבה וכבשה אזורים שונים בדרום אמריקה ואפריקה כשברזיל היא הגדולה מביניהן, אך כיום שולטת רק על מספר איים בודדים חוץ משטחה העיקרי.

פורטוגל הצטרפה לאיחוד האירופאי בשנת 1986 ולמטבע האירו החל משנת 1999 ודורגה במקום ה-5 בעולם למדינות השקטות לשנת 2015  קישור.

הקהילה היהודית בפורטוגל

התיעוד הראשון להתיישבות יהודית בפורטוגל היה מהמאה ה-12. גידול משמעותי בקהילה היהודית כאשר בסוף המאה ה-15 בעת גירוש ספרד הקהילה גדלה ב-150 אלף יהודים שקיבלו אישור התיישבות בפורטוגל.

המלך מנואל הראשון שבתחילה אישר את קליטת מגורשי ספרד בפורטוגל, שינה כעבור מספר שנים (1496) את מדיניותו וחייב את כל היהודים בפורטוגל להמיר את דתם לכנסייה הקתולית או להיות מגורשים.

בהמשך רבים הפכו לאנוסים או היגרו למדינות אחרות כמו מרוקו, יוון, הולנד ברזיל ושטחים שונים באימפריה העות’מנית ובהמשך אף למדינות ברחבי העולם החדש בדרום אמריקה.

המיום הקהילה היהודית בפורטוגל קטנה יחסית ומכילה פחות מאלף חברים. קהילת צאצאי האנוסים מוערכת באלפים רבים.

השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית חינם!

תהליך קבלת האזרחות בפורטוגל

הליך בירור והוצאת האזרחות הפורטוגלית כוללים מספר שלבים, משום כך למעשה התהליך מאפשר בדיקת היתכנות וסיכון נמוך יחסית בהשקעת משאבים לחינם.

התהליך מורכב מארבעה שלבים עיקריים , בואו נבדוק מה הם:

 

שלב א’ – בדיקת זכאות ראשונית

בשלב הראשון עושים בדיקת היתכנות לזכאות להוצאת אזרחות פורטוגלית על סמך הקשר לקהילה הפורטוגלית.

איך מוכיחים קרבה?

כאמר על מנת לקבל את אישור הקהילה יש להוכיח קשר לצאצאי קהילת פורטוגל (שחלק גדול מהם הם מגורשי ספרד), להלן כמה דרכים מקובלות.

אין צורך במסוגלות להוכיח את כל התנאים, אלא כמה שיותר מהם שיעזרו לבסס קשר למגורשי ספרד ופורטוגל ויסייעו לכם לקבל אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל.

כשתעזרו בעורכי דין שמתמחים בהוצאת אזרחות פורטוגליתהם יכולו להכווין אתכם איזה מהדברים הבאים אכן רלוונטים עבורכם. 

ארץ מוצא – קשר לקהילות במדינות שאליהן הגיעו מגורשים בניהן: ארצות הבלקן: טורקיה, יוון, בולגריה וכמובן צפון אפריקה: מצרים, טוניס, הקהילה הפורטוגלית בהולנד וגם מדינות נוספות שאליהם הגיעו מגורשי ספרד כולל מזרח אירופה.

שם משפחה – שם משפחה ממקור פורטוגלי או ספרדי.  בניגוד למה שנהוג לחשוב, שם משפחה בלבד איננו תנאי ודאי להוכחת זיקה לקהילה הפורטוגלית, אם כי במידה ויש כזה, הוא התחלה מצוינת.

קשר לקהילה דתית ספרדית או פורטוגלית – למשל אם אתם או מישהו ממשפתכם היה פעיל או בעל תפקיד בקהילה או בית כנסת ספרדי או לחילופין בעזרת הוכחת שיוך דתי לקהילה ספרדית, כגון כתובה שלכם או של הוריכם  עם מאפיינים ספרדיים.

ידיעת השפה – חשוב שוב להזכיר שבתהליך הפורטוגלי אין צורך בידיעת השפה. עם זאת ידיעת לדינו או פורטוגזית על ידכם, יכולה לשמש כהוכחה לשיוך לקהילה ספרדיות או פורטוגליות. 

היסטוריה משפחתית– אילן יוחסין משפחתי (עץ גיניאולוגי) שמראה קשר דם לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. ניתן לייצר עץ גניאולוגי תמורת תשלום אצל מספר מומחים (לא תמיד יש צורך בכך). 

 

 

שלב ב’ – קבלת אישור רשמי מקהילה

בשלב השני לאחר קבלת אישור עקרוני, מכינים מסמכים שמוכיחים את הקשר לקהילה ודואגים לתרגומים שלהם. לאחר מכן שולחים לאחת מקהילות היהודיות המוסמכות בפורטוגל בתוספת אגרת טיפול לקהילה היהודית בסך כמה מאות יורו לאדם.

בהנחה שאין בעיה מיוחדת עם הבקשה או המסמכים המצורפים, תהליך האישור אורך מספר חודשים (לרוב פחות מחצי שנה) וסופו אתה מקבל תעודה שמאשרת את הקשר שלך לקהילה הפורטוגלית.

האישור הרשמי מקהילה הוא חלק חשוב שמוכיח את הקשר שלך ליהדות פורטוגל ויאפשר לך להגיש בקשה רשמית מרשות האוכלוסין הפורטוגלית.

מבט על פורטו, פורטוגל
מבט על פורטו, העיר השנייה בגדולה בפורטוגל

שלב ג' – הגשת מסמכים וטיפולם ע"י הרשויות בפורטוגל

לאחר קבלת האישור הרשמי מאחת הקהילות בפורטוגל שמוכיח את הקשר שלך לקהילה הפורטוגלית, השלב הבא הוא הגשת המסמכים לרשויות הפורטוגליות.

מבחינת זמנים, זהו השלב שנמשך לרוב הכי הרבה זמן בתהליך. צד שני לאחר ההגשה לרוב לא תידרש ממכם שום פעולה עד לאישור הבקשה למעט המתנה.

במידה ואתם נעזרים בעו”ד כפי שנעשה ברוב המחוץ של המקרים, הגשת המסמכים תעשה עבורכם על ידו או בעזרת או בעזרת משרד עריכת דין מקומי.

שלב ד’ – קבלת אזרחות פורטוגלית והוצאת דרכון

השלב האחרון הוא קבלת אישור אזרחות מרשות האוכלוסין הפורטוגלית, לאחר תהליך הבדיקה והאימות שנעשה למסמכים שהגשתם.

במידה ואכן הוכח הקשר שלכם לקהילה הפורטוגלית ולא נמצא חשד מצידכם לפעילות שעולה לסכן את המדינה הפורטוגלית (פשיעה, טרור) מרבית הסיכויים שניתן יהיה להגיד, “מזל טוב! קיבלת אזרחות”.

הוצאת דרכון 
לאחר קבלת אישור האזרחות מונפקת לכם תעודת לידה פורטוגלית.
עם תעודה זאת אתם יכלם לגשת לקונסוליה הפורטוגלית בישראל להוצאת תעודת זהות ולאחר מכן להוציא את דרכון פורטוגלי.

משך הזמן תלוי בתורים הפנויים בקונסוליה הפורטוגלית בישראל, ויכול לקחת מספר חודשים ויותר. לחילופין אתם יכולים להגיע למשרדי רשות האוכלוסין בפורטוגל עצמה ולהנפיק את תעודת הזהות והדרכון שלכם בזמן קצר תוך ימים בודדים.

התהליך דומה להוצאת דרכון ישראל וכולל אגרה, מילוי טפסים ופגישה עם פקיד הקונסוליה.

 
דרכון פורטוגלי

עד מתי צפוי להיות החוק הפורטוגלי בתוקף?

לחוק הפורטוגלי שמאפשר להוציא אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד, איננו מוגבל את או תקף לזמן מסוים. על פניו אילו חדשות טובות לאנשים בעלי זיקה לקהילות מגורשי ספרד.

עם זאת, כמו כל חוק אזרחות, ובדומה לשינויים שקורים במדינות נוספות, חוקי התאזרחות יכולים, וכמעט תמיד במשך השנים משתנים – התנאים יכולים להיות נוקשים יותר (כגון דרישה ליותר הוכחות או מבחנים) או לחלופין אפילו להיות מבוטלים כמעט לחלוטין.

לכן בהנחה ואתם מתעניינים בהוצאת אזרחות ואתם בעלי זיקה למגורשי ספרד/פורטוגל, 

כדאי לנצל את ההזדמנות ולנצל את החוק הנוכחי שהוא מקל יחסית בדרישותיו

 פנו עכשיו לבדוק את זכאותכם לדרכון פורטוגלי, על-ידי מילוי הטופס  הבדיקה והייעוץ הראשוני הם בחינם לגמרי.

 

עלויות התהליך הוצאת האזרחות הפורטוגלית

עלויות הוצאת האזרחות כוללות כמה מרכיבים:

 •  אגרה לקהילה היהודית
 • עלויות הוצאת מסמכים בארץ ותרגומם
 • כתיבת הבקשה (בפורטוגזית) והגשתה
 • אגרה למשרד האוכלוסין הפורטוגלי
 • עלויות ייצוג בארץ ובחו”ל.
 • בניית עץ משפחתי ע”י גיניאולוג (לרוב לא חובה).

העלות הכוללת לתהליך משתנה בין משרד למשרד, אך לרוב כוללות הכל, כולל תשלומים ואגרות שהעו”ד מעביר לגורמים חיצוניים, כגון אגרות לקהילה ורשויות הפורטוגליות, עלויות תרגומים ייצוג ועוד.

טווחי העלויות נפוצים לתהליך האזחות ינועו מ- 10.5 אלף ₪ עד 14 אלף ₪ ותלויים ברקע המשפחתי שלכם ובקלות הוכחת הקשר לקהילה הספרדית.

הנחה למשפחות

רוב המשרדים (כולל המשרדים שאנחנו עובדים איתם) נותנים הנחות לאנשים מאותה המשפחה שמגישים את הבקשה ביחד. ההנחה יכולה לחסוך סכומים של מאות ש”ח.

פנו עכשיו לבדוק את זכאותכם לדרכון פורטוגלי, על-ידי מילוי הטופס. הבדיקה והייעוץ הראשוני הם ללא עלות או התחייבות 

פרטים על המשרד איתו אנחנו עובדים:

עו"ד יהודית שמיר

עו"ד יהודית שמיר

משרדה של עו"ד שמיר מתמחה בהוצאת אזרחות פורטוגלית כבר מספר שנים, תוך הצלחות בהשגת אזרחות גם עבור תיקים מורכבים יותר.

עו"ד שמיר בעלת נסיון רב שנים בעריכת דין וחברה בלשכת עורכי הדין בישראל.
בנוסף מחזיקה בתואר בהיסטוריה ותולדות עם ישראל מאונ' תל אביב.

נמצאת בקשרי עבודה עם מספר קהילות יהודיות בפורטוגל ודוברת עברית, ספרדית ופורטוגזית.

השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית חינם:

בדקו את זכאותכם לדרכון פורטוגלי בחינם!