בוקרשט, בירת רומניה

תהליך הוצאת אזרחות רומנית - המדריך המלא

קבלת אזרחות רומנית, בדומה לתהליכי קבלת אזרחויות אחרות, היא תהליך מורכב, אך עם המידע הנכון והאינפורמציה ההולמת, תוכלו לצלוח אותו ולקבל את האזרחות הנכספת. להלן המידע הבסיסי הראשוני ביותר, שיאפשר לכם להבין מה צפוי לכם ומה יידרש מכם כדי ליהנות מהתוצאה הרצויה.

 

יתרונות דרכון רומני

החזקה של אזרחות רומנית מאפשרת מספר יתרונות חשובים שנובעים בעיקרים מכך שרומניה היא חברה מלאה באיחוד האירופאי. יתרונות עיקריים:

מגורים – מחזיק דרכון רומני ראשי לגור בכל רחבי מדינות האיחוד ומדינות שחברות באמנת שנגן.

נדל”ן והשקעות – הגדלת גמישות ההשקעות בכל מדינות האיחוד ונגישות טובה יותר לבנקים כאזרח אירופאי.

לימודים אקדמיים – אפשרות ליהנות מתנאים מועדפים בקבלה למוסדות לימוד ומלגות בכל רחבי האיחוד.

חופש תנועה – אפשרות לנוע בכל רחבי האיחוד האירופאי ללא הגבלות.

הגנה קונסולרית – קבלת הגנה קונסולרית ע”י קונסוליות אירופאיות במקומות באין אין קונסוליה רומנית.

רקע על רומניה

רומניה הינה רפובליקה הנמצאת בדרום-מזרח אירופה. רומניה ממוקמת בשכנות עם אוקראינה מצפון, מולדובה במזרח, הונגריה במערב וסרביה ובולגריה בדרום לאורך נהר הדנובה.
אוכלוסייתה של רומניה מונה קרוב ל-22 מיליון איש שטחה הכולל הוא 238,391 קמ”ר, בערך פי 10 משטחה של ישראל.

רומניה הינה חברה מלאה באיחוד האירופי משנת 2007 וחברה מלאה משנת 2014, מה שמקנה לה ולאזרחיה זכויות הקשורות לתנועה, עבודה ולימודים באירופה בקרב מדינות האיחוד. המטבע הרשמי בה הוא לאו רומני (Leu).

 

מידע על רומניה

הקהילה היהודית ברומניה

הקהילה היהודית ברומניה הינה קהילה עתיקה בעלת היסטוריה מפוארת מאד, כאשר עדויות ראשונות לקיום קהילה במקום הן מהמאות הראשונות לספירה בתקופת השלטון הרומאי.

הקהילה היהודית ברומניה הינה קהילה עתיקה בעלת היסטוריה מפוארת מאד, כאשר עדויות ראשונות לקיום קהילה במקום הן מהמאות הראשונות לספירה בתקופת השלטון הרומאי.

אזור רומניה האיזור היה תחת חסות תורכית-עות’מנית, ואף במאה ה-15 חלק ממגורשי ספרד הגיעו לרומניה, ובאופן עקרוני חלק מהצאצאים לאותם יהודים יכולים בתנאים מסוימים להיות זכאים לדרכון פורטוגלי וספרדי על סמך קשר זה.

במאה העשרים חלק גדול מהקהילה היהודית הגדולה ממנה נספה בשואה וחלק גדול אחר עלה לישראל. כיום על פי הערכות נמצאים ברומניה כמה אלפי יהודים בלבד.

לפרטים נוספים על הוצאת דרכון אירופאי לחצו כאן.

השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית חינם!

מי זכאי להגיש בקשה אזרחות רומנית?

בהתאם לחוק הרומני, אליו כפופה קבלת האזרחות הרומנית, ישנן שלוש אפשרויות, שאחת מהן חייבת להתקיים כדי שניתן יהיה להשיג אזרחות זו.
האפשרות הראשונה היא להיוולד להורה בעל אזרחות רומנית, השנייה היא להיות מאומץ על ידי הורה שיש לו אזרחות רומנית והשלישית היא לקבל אזרחות על פי בקשה.


מרבית הישראליים, שהוריהם הם ילידי רומניה, היו בעלי אזרחות רומנית ועלו זה מכבר לארץ,  פונים לקבלת אזרחות רומנית על בסיס התנאי הראשון.

יחד עם זאת, יש להבין שבמקרים רבים תוקפה של האזרחות של ההורים שעלו לארץ אינו ברור, ולכן יש קודם כל לברר את סטטוס האזרחות של ההורה.

 סטטוס האזרחות של ההורה הוא פונקציה של מועד עזיבתו את רומניה. ילדי רומניה שעזבו את המדינה בין השנים 1950 ל-1952 עדיין אזרחים, גם אם עזבו ללא מסמכים. במקרים מסוימים לחלק מאילו שעזבו בשנים 1965-1964 עדיין רשומים כאזרחים.

לעומתם, ילדי רומניה שעזבו בין השנים 1952 ל-1964, עת משל השלטון הקומוניסטי במדינה, נדרשו על ידי הרשויות בזמנו לוותר על אזרחותם.

עם נפילתו של הקומוניזם ברומניה והחלת החוק הרומני, בוטלו תוקפם של הוויתורים הללו, שנעשו תחת לחץ, שינוי אשר פתח את הפתח עבור צאצאיהם של ילידי רומניה שעלו לארץ לנקוט בהליך רשמי לקבלת האזרחות הרומנית.

מסיבה זאת, חלק מהותי בתהליך הואבירור סטטוס האזרחות של ההורים/סבים.
במידה הורים/סבים עדיין נחשבים כבעלי אזרחות רומנית, יתר התהליך יהיה פשוט מאוד והוא יהיה כרוך ברישום שלהם במשרד הפנים הרומני כדי שצאצאיהם יהיו זכאים לקבל אזרחות רומנית ודרכון רומני.

במידה והאזרחות בוטלה, עדיין יהיה להגיש בקשה לאזרחות מתוקף קירבת הדם לההורים או הסבים שהחזיקו בעבר באזרחות ונאלצו לוותר עליה.

חשוב לציין שנכון להיום, על מנת להגיש בקשה לאזרחות רומנית, אין צורך לדעת רומנית אין צורך בידע או במבחני שיפה כלשהם למעט שינון משפט בעד ההשבעה בזמן קבלת האזרחות.

בית הכנסת בטימישוארה, רומניה
בית הכנסת ברובע פבריק, טימישוארה

שלב א' - איסוף מסמכים ובדיקת היתכנות

בשלב הראשון, כאמור, יש לברר את סטטוס האזרחות של ההורים שעלו לארץ. הצעד הראשון בתהליך כזה הוא יש להוציא את תעודת הלידה של ההורה מהארכיון המקומי ברומניה בהתאם למקום הלידה שלו.

כדאי לציין שדבר זה נעשה לרוב באמצעות אנשי קשר של המשרד שמייצג אותך ואין צורך להגיע פיזית לרומניה.

לאחר מציאת מסמכי הלידה מארכיון המקומי והשוואה לפרטים השם ותאריך הלידה כפי שהם רשומים במרשם הישראלי.

במידה ויש התאמה מלאה ניתן להמשיך לשלב הבא.

הכוונה היא ליצור מצב שבו קיימת התאמה מלאה בין פרטי ההורה (שם פרטי, שם משפחה, תאריך לידה, שמות הוריו) כפי שהם רשומים ברומניה לבין פרטיו כפי שהם רשומים בארץ.

התאמה זו תלויה בנתונים שהציג ההורה עם העלייה לארץ. אי התאמה יכולה להתקיים במידה וחלה טעות בפרטים שמסר ההורה או טעות רישום. ובמקרה כזה, על המעוניין בקבלת האזרחות הרומנית להגיש בקשה לתיקון פרטי ההורה במרשם האוכלוסין בישראל.

שלב ב'- בדיקת סטטוס אזרחות בקונוסוליה הרומנית

לאחר שיש התאמה מלאה בפרטי המסמכים הישראלים והרומנים, השלב הבאה הוא בדיקת ססטוס האזרחות של האדם החזיק באזרחות הרומנית.

מדובר בפנייה בשאילתה לקונסוליה הרומנית על מנת לברר את מצב האזרחות.  לא מדובר בשלב ארוך ולרוב קבלת תשובה היא תוך 90 ימים.

התשובות יכולות שהאזרחות עדיין בתוקף, הוא שהיא אינה בתוקף ואז ניתן לבקש בקשה להתאזרחות של הצאצא על סמך החזקת אזרחות בעבר.

שלב ג' – הגשת מסמכים וטיפולם ע"י הרשויות ברומניה

במידה ובשלב ב’ נמצא שאזרחות ההורים או הסבים עדיין בתוקף מה שנשאר לעשות הוא רק תהליך בירוקרטי קצר יחסית של הגשת המסמכים של מבקש הבקשה לאזרחות לקונוסליה וקבלת אזרחות כצאצא ישיר לאזרח רומני.

במידה והאזרחות אינה בתוקף, יש להגיש בקשה לקבלת התאזרחות על סמך זכאות כצאצא לאדם שהחזיק אזרחות בעבר.

חשוב לציין שאומנם מדובר בתהליך ארוך יותר שלוקח יותר זמן וכסף מאשר האפשרות הראשונה, אך גם במידה ועומדים בתנאים, האזרחות כמעט ודאית (למעט מקרים יוצאי דופן שהרשויות הרומניות חושדות שהפונה עוסק בפלילים, טרור וכולי).

בתיק הבקשה צריך לכלול את כל המסמכים הרלוונטיים מתורגמים עם אישורים נוטריוניים, בין השאר צילום דרכונים ומסמכים של הסבים/הורים שעלו לארץ, תעודות לידה וצילומי דרכון של מגיש הבקשה וכמובן הטפסים הרשמיים להגשת הבקשה.

עם מדובר באחד מהסבים יש צורך להגיש את מסמכי ההורים כגון תעודות זהות ומסמכי נישואין, כדי להראות את הקשר המשפחתי.   חשוב מאוד להגיש את הבקשה בדרך מקצועית בצורה מדויקת עם כל המסמכים הרלוונטיים על מנת  שאישור הבקשה לא יתעכב או במקרה הגורע יותר, הבקשה אף תידחה.

גם את הבקשה הזאת מגישים בקונסוליה הרומנית בישראל שזאת, או במקרים פחות נפוצים במשרד הפנים הרומני, דבר שדורש הגעה פיזית לרומניה אך יכול לחסוך כמה חודשים בטיפול בבקשה.

מבט על יאשי - רומניה
מבט על יאשי, המטרופולין השני בגודלו ברומניה. בעל היסטוריה יהודית ארוכה

שלב ג' – הגשת מסמכים וטיפולם ע"י הרשויות ברומניה

לאחר שהוגשו הטפסים והמסמכים הנדרשים לרשויות הרומניות, תהליך האישור של הבקשה צפוי לקחת בסביבות כשנה.

לאחר קבלת האישור האזרחות המיוחל, יוזמן מגיש הבקשה לקונסוליה לטקס קבלת האזרחות והשבעה בקונסוליה הרומנית. 

וזהו מרגע זה ואילך, הפכתם לאזרחים רומניים לכל דבר ועניין . פליציטארי (מזל טוב)!

הוצאת דרכון

כעת, משנתקבל אישור לאזרחות הרומנית, ניתן גם להגיש בקשה לקבלת דרכון רומני להם לו אתם זכאים ככל אזרח מדינה.

כדי להוציא דרכון רומני יש למלא את טפסי הבקשה לאזרחות ולהגיע להגיש לקונסוליה הרומנית בישראל את תעודת האזרחות שקיבלת בתהליך ותמונות.  לאחר תשלום אגרה והגשת יש להמתין מספר שבועות לקבלת הדרכון.

כדי לציין שהיות שמרבית עובדי הקונסוליה הם דוברי רומנית בלבד, במידה ומגיש הבקשה אינו דובר רומנית, רצוי להצטייד באדם שבקיא בשפה.

עד מתי צפוי החוק האזרחות הרומני להיות בתוקף כפי שהוא היום?

כמו הרבה חוקי אזרחויות במדינות שונות, לא ניתן לדעת עד מתי החוק יהיה בתוקף.

אומנם אין מגבלה ספציפית בחוק הנוכחי, עם זאת הנסיון מלמד שחוקי אזרחויות נוטים במשך הזמן להשתנות בעקבות שינויי מדיניות או שינויים גיאופוליטיים (למשל גלי הגירה לא צפויים).

לעתים חוקים יכולים להיות מבוטלים ולפעמים נשארים על כנם אך עם דרישות גבוהות יותר, כמו מבחני שפה או תהליך אישור אזרחות נוקשה יותר. לכן אם אתם מעוניינים באזרחות רומנית-אירופאית, מומלץ לבצע את התהליך האזרחות כל עוד מדובר בחוק מקל יחסית.

 

כמה עולה להוציא אזרחות רומנית?

כאמור, תהליך של הוצאת אזרחות רומנית דורש כמה שלבים ובמקרים מסוימים לא מעט בירוקרטיה. מי שבוחר לעבור את התהליך בעצמו ללא סיוע של עו”ד לפעמים עושה טעויות שעשויות לעלות ביוקר ולבזבז זמן יקר.

לכן ההמלצה היא כן לעבור את התהליך בעזרת איש מקצוע אשר יודע בדיוק איזה מסמכים צריך ולטפל בצורה פרטנית בכל מי שמבקש לקבל אזרחות / דרכון רומני.

העלויות לכל תהליך השגת האזרחות משתנות ויכולות לנוע בין 7000 ₪ ל-10,000 ₪.

המחיר תלוי מאוד ברמת המורכבות של התיק – כמה מסמכים ישנם וכמה חסרים וצריך להמציא או ולבקש אותם בארץ ובעיקר ברומניה. המחירים כוללים כבר את כל עלויות התרגום, הייצוג והאגרות לרשויות.

חשוב לציין שעורכי דין רבים גובים את הסכומים באופן מדורג ובהתאם להצלחה, כך שאין סיכון להוציא את כל סכום הכסף כשאין ודאות לזכאות לאזרחות.

עורך דין המתמחה בתחום, ילווה אתכם לאורך התהליך דרך כל אתגרי הבירוקרטיה, החל מהוצאת תעודת הלידה מהארכיונים ברומניה, ויחסוך לכם טיסות והתרוצצויות שעלותן לא מבוטלת, והרבה זמן והתעסקות בתרגום המסמכים לרומנית ומילוי טפסי הבקשה עצמם.

בהתחשב בכך שהאזרחות היא לכל החיים וניתן אף להוריש אותו לצאצאים שלכם, מדובר בעלות לא משמעותית ביחס לתועלת שניתן להפיק ממנה, ולכן כדאי לא לחסוך ולעשות תהליך מקצועי.


הנחה למשפחות

בדומה להגשת אזרחויות אחרות, רוב המשרדים (כולל המשרדים שאנחנו עובדים איתם) נותנים הנחות לאנשים מאותה המשפחה שמגישים את הבקשה ביחד. בין השאר משום שבניית התיק לבני משפחה קרובה (אחים/הורים) היא בפועל כמעט זהה.

ההנחה יכולה לחסוך סכומים משמעותיים בסדר גודל של 4000-2000 ₪ לאדם, בהתאם לעלות הכללית ומורכבות הבקשה.

הנחה נוספת לפונים דרך האתר
בפנייה לבירור זכאות רומנית דרכנו יהיה באפשרותכם לקבל שיחת יעוץ חינם לבדיקת היתכנות להוצאת האזרחות. במידה ויש התאמה ותרצו להתחיל את התהליך תזכו להנחה בלעדית של 300 ₪ לכל בן משפחה  (בנוסף להנחה הרגילה לבני משפחה).

השירותים לאזרחות רומנית ניתנים על-ידי משרדה של עו”ד ביאטריס הרצנו.

עו"ד ביאטריס הרצנו

עו"ד ביאטריס הרצנו

ילידת בוקרשט , בעלת בהסמכה משפטית כפולה (ברומניה ובישראל) והיכרות מעמיקה עם תהליכי הבירוקרטיה ועבודה מול גורמי הממשל ברומניה וישראל.

כל אילו מאפשרים לעו"ד הרצנו לספק מאז 2005, ייצוג משפטי מהמעלה הראשונה בכל הנוגע לדין הרומני והעבודה מול השלטונות הרומנים.

עו"ד הרצנו דוברת עברית ורומנית.

השאירו פרטים לבדיקת זכאות ראשונית חינם!

בדקו את זכאותכם לדרכון רומני בחינם!